Flag Football Equipment Sale

Flag Football Clinic

Flag Football Equipment

Shop By Phone 1-760-622-8917

Featured Flag Football Tournament

Boston Metro Flag Football League

Boston Metro Flag Football League 2014 Signups

Social Networking

FlagMag on FacebookVisit the FlagMag Facebook page and click "Like" to stay in the loop on the world of FlagMag.

Twitter FlagMag offers up some tasty tweets on Twitter now too!

Florida-169 High Schools to play in 2012-Matchups

Attention: open in a new window. PDFPrintE-mail

Florida Girls High School

2012-13 Flag Football State Series Assignments

Florida-The Florida High Athletic Association has announced its 2012-13 Girls High School Flag Football State Series Assignments. 169 Schools will play 7Man No Contact Girls High School Flag Football .

(169 schools)

DISTRICT 1 (4 schools) FAMU (Tallahassee) Florida High (Tallahassee) Godby (Tallahassee) Rickards (Tallahassee)

DISTRICT 2 (4 schools) Chiles (Tallahassee) Jefferson County (Monticello) Leon (Tallahassee) Lincoln (Tallahassee)

DISTRICT 3 (5 schools) Andrew Jackson (Jacksonville) First Coast (Jacksonville) Raines (Jacksonville) Ribault (Jacksonville) Stanton (Jacksonville)

DISTRICT 4 (6 schools) Baldwin Ed White (Jacksonville) Forrest (Jacksonville) Paxon (Jacksonville) Robert E. Lee (Jacksonville) Terry Parker (Jacksonville)

DISTRICT 5 (6 schools) Atlantic Coast (Jacksonville) Englewood (Jacksonville) Fletcher (Neptune Beach) Mandarin (Jacksonville) Sandalwood (Jacksonville) Wolfson (Jacksonville)

DISTRICT 6 (4 schools) Flagler Palm Coast Matanzas (Palm Coast) Palatka St. Joseph (St. Augustine)

DISTRICT 7 (7 schools) DeLand Deltona Mainland (Daytona Beach) Pine Ridge (Deltona) Seabreeze (Daytona Beach) Spruce Creek (Port Orange) Warner Christian (South Daytona)

DISTRICT 8 (5 schools) Boone (Orlando) Edgewater (Orlando) Jones (Orlando) Orlando Christian Prep Winter Park

DISTRICT 9 (5 schools) Apopka Evans (Orlando) Ocoee Wekiva (Apopka) West Orange (Winter Garden)

DISTRICT 10 (4 schools) Dr. Phillips (Orlando) Freedom (Orlando) Oak Ridge (Orlando) Olympia (Orlando)

DISTRICT 11 (5 schools) Cypress Creek (Orlando) East River (Orlando) Lake Nona (Orlando) Timber Creek (Orlando) University (Orlando)

DISTRICT 12 (7 schools) Celebration Gateway (Kissimmee) Harmony Liberty (Kissimmee) Osceola (Kissimmee) Poinciana (Kissimmee) St. Cloud

DISTRICT 13 (7 schools) Bloomingdale (Valrico) Brooks-DeBartolo (Tampa) East Bay (Gibsonton) Lennard (Ruskin) Newsome (Lithia) Riverview Spoto (Riverview)

DISTRICT 14 (7 schools) Armwood (Seffner) Brandon Durant (Tampa) King (Tampa) Plant City Strawberry Crest (Dover) Tampa Bay Tech

DISTRICT 15 (7 schools) Blake (Tampa) Chamberlain (Tampa) Hillsborough (Tampa) Jefferson (Tampa) Middleton (Tampa) Plant (Tampa) Robinson (Tampa)

DISTRICT 16 (7 schools) Alonso (Tampa) Freedom (Tampa) Gaither (Tampa) George Steinbrenner (Lutz) Leto (Tampa) Sickles (Tampa) Wharton (Tampa)

DISTRICT 17 (5 schools) Countryside (Clearwater) Dunedin East Lake (Tarpon Springs) Palm Harbor University Tarpon Springs

DISTRICT 18 (5 schools) Clearwater Largo Osceola (Seminole) Pinellas Park (Largo) Seminole

DISTRICT 19 (7 schools) Boca Ciega (Gulfport) Dixie Hollins (St. Petersburg) Gibbs (St. Petersburg) Lakewood (St. Petersburg) Northeast (St. Petersburg) Shorecrest Prep (St. Petersburg) St. Petersburg

DISTRICT 20 (6 schools) Dwyer (Palm Beach Gardens) Inlet Grove (Riviera Beach) Jupiter Palm Beach Gardens Palm Beach Lakes Suncoast (Riviera Beach)

DISTRICT 21 (7 schools) Glades Central (Belle Glade) Okeechobee Pahokee Palm Beach Central (Wellington) Royal Palm Beach Seminole Ridge (Loxahatchee) Wellington

DISTRICT 22 (6 schools) Boynton Beach Forest Hill (West Palm Beach) John I. Leonard (Greenacres) Lake Worth Park Vista (Lake Worth) Santaluces (Lantana)

DISTRICT 23 (6 schools) Atlantic (Delray Beach) Boca Raton Olympic Heights (Boca Raton) Spanish River (Boca Raton) Village Academy (Delray Beach) West Boca Raton

DISTRICT 24 (6 schools) Coral Springs Coral Springs Charter Deerfield Beach Douglas (Parkland) Monarch (Coconut Creek) North Broward Prep (Coconut Creek)

DISTRICT 25 (6 schools) Blanche Ely (Pompano Beach) Coconut Creek Coral Glades (Coral Springs) Northeast (Oakland Park) Pompano Beach Taravella (Coral Springs)

DISTRICT 26 (5 schools) Boyd Anderson (Lauderdale Lakes) Dillard (Fort Lauderdale) Fort Lauderdale Piper (Sunrise) Plantation

DISTRICT 27 (5 schools) Hallandale Hollywood Hills South Broward (Hollywood) South Plantation Stranahan (Fort Lauderdale)

DISTRICT 28 (5 schools) Cooper City McArthur (Hollywood) Miramar Nova (Davie) Western (Davie)

DISTRICT 29 (6 schools) Archbishop McCarthy (Southwest Ranches) Cypress Bay (Weston) Everglades (Miramar) Flanagan (Pembroke Pines) Pembroke Pines Charter West Broward (Pembroke Pines)

DISTRICT 30 (6 schools) Hebrew Academy (Miami Beach) International Studies (Miami) Mater Academy (Hialeah Gardens) Mater Academy East (Miami) Monsignor Pace (Miami) Somerset Charter (Homestead)

Independent (23 schools) Anclote (Holiday) Archimedean (Miami) Belleview Broach West (Jacksonville) Cornerstone Charter (Orlando) Dixie County (Cross City) Forest (Ocala) Fort Pierce Central Gold Coast (West Palm Beach) Hilliard Hialeah Educational Jensen Beach Lake Weir (Ocala) Martin Country (Stuart) Mater Lakes (Miami) North Marion (Citra) Pahokee South Fork (Stuart) University Christian (Jacksonville) Vanguard (Ocala) Victory Prep (Orlando) West Nassau (Callahan) West Port (Ocala)

Trackback(0)
Comments (0)Add Comment

Write comment
You must be logged in to post a comment. Please register if you do not have an account yet.

busy

©1999-2010 Flag Football Magazine - FlagMag.com. All Rights Reserved.